Czy warto się czasem zatrzymać

Czy warto się czasem zatrzymać
Czy warto się czasem zatrzymać

Podziel się

W życiu warto się czasem zatrzymać i docenić to, co już osiągnęliśmy

Zatrzymanie się i refleksja nad naszymi dotychczasowymi osiągnięciami i życiem może wydawać się luksusem, na którego nie stać nas w dzisiejszym tempie życia. Jednak to właśnie to zatrzymanie się może mieć kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu fizycznego, psychicznego, samopoczucia i rozwoju osobistego.

Dzisiaj w niedzielę zazwyczaj nie prowadzę zajęć w szkole. Mam jednak czasem zajęcia indywidualne oraz warsztaty. Oznacza to, że nie zawsze mam dzień w tygodniu wolny od uczenia jogi. Skłoniło mnie to do refleksji nad życiem swoim i innych.

Na tych dzisiejszych zajęciach indywidualnych miałem po raz pierwszy dwa zajęcia jedno po drugim. Uczę panią 7 lat, która miała poważny problem z kręgosłupem. Jej stan się poprawił, nie ma bólu – może normalnie funkcjonować i pracować. Cieszę się, ze joga jej pomogła. Jednak już na początku pracy z nią jej maż powiedział, że też ma pewne problemy z kręgosłupem.

Praca, stres, uprawianie sportów typu piłka, tenis i innych spowodowało powstanie pewnych problemów. Powiedziałem im wtedy, że mogę ich oboje uczyć. On się jednak nie zdecydował. I w ostatni czwartek stał się”cud”: – poprosił mnie o zajęcia. Stało się tak dlatego, że grozi mu operacja kręgosłupa. Dopiero to skłoniło go do tej decyzji. Niestety mężczyźni zazwyczaj myślą, że joga nie jest dla nich. Jest dla kobiet, jest nudna. Potrzebują rywalizacji, wyzwań i wytyczania nowych granic. Zapewnia im to np. piłka nożna, tenis, siłownia, rower, karate itd. Takie aktywności mogą jednak prowadzić do powstania kontuzji (chociaż joga również). Potrzebują więc właśnie aktywności, gdzie się zatrzymają i zobaczą siebie. Gdzie nie będzie najważniejszy „sukces” zewnętrzny, ale wewnętrzny. Gdzie zaakcentują robienie i bycie tu i teraz w świadomości, a nie zrobienie czegoś na pokaz dla ego.

Czy warto się czasem zatrzymać i poszukać odpowiedzi czego ja chcę dla siebie i od życia.

Pracując z nimi po kolei widzę jak oboje podchodzą zadaniowo i rywalizacyjnie do praktyki jogi i życia. Brak jest albo jest za mało tego elementu zatrzymania i rozluźnienia.

Dzięki nim widzę, że ja też za mało czasu poświęcam dla siebie. Mnie co prawda nie boli, ani nie choruję, ale to się może zmienić. Dobrze jest mieć jeden albo nawet dwa dni wolnego w tygodniu tylko dla siebie lub z rodziną.

Z drugiej strony też widzę jak zmieniłem swoje życie i zajmuję się tym co uwielbiam robić. To jest moja pasja, mogę ćwiczyć jogę codziennie i jeśli jeszcze z tego się utrzymuję, to wspaniale. Życzę tego każdemu. Odkryj to co lubisz, co cię kręci, spełnij swoje marzenia.

Jednak, aby to odkryć potrzebujesz chwil na zatrzymanie i zastanowienie się na sobą i swoim życiem, Wyciszenie, relaks w tym bardzo pomagają. Mam nadzieję, że ucząc jogi w pewnym stopniu zapewniam to uczniom.

Co się stanie, gdy się zatrzymamy

Po pierwsze, gdy spojrzymy wstecz, to docenimy swoje osiągnięcia i zrozumiemy, jak wiele już zdobyliśmy. Często zapominamy, ile wysiłku, determinacji i pracy wkładamy w osiągnięcie naszych celów. Gdy tylko pozwolimy sobie na chwilę refleksji, możemy zdać sobie sprawę, że jesteśmy w stanie przekształcać marzenia w rzeczywistość. To z kolei zwiększa naszą pewność siebie i motywację do dalszych działań.

Po drugie, docenianie osiągnięć pozwala nam poczuć wdzięczność. Wdzięczność jest niezwykle ważnym uczuciem, które może wpłynąć na nasze postrzeganie świata. Gdy zastanowimy się nad tym, ile mamy już w życiu, nasze problemy i frustracje mogą wydawać się mniej istotne. Wdzięczność pomaga nam skoncentrować się na pozytywnych aspektach życia i zwiększa naszą satysfakcję z tego, co mamy.

Po trzecie, docenianie swoich osiągnięć może być źródłem inspiracji dla innych. Nasze sukcesy mogą być inspiracją dla naszych przyjaciół, rodziny czy kolegów z pracy. Kiedy dzielimy się naszymi doświadczeniami i pokazujemy, że marzenia można realizować, dajemy innym nadzieję i wiarę we własne możliwości.

Jak więc zatrzymać się i docenić to, co już osiągnęliśmy? Istnieje wiele sposobów, które mogą nam w tym pomóc. Możemy prowadzić dziennik, w którym zapisujemy nasze sukcesy i osiągnięcia. Możemy również regularnie rozmawiać z bliskimi osobami o naszych celach i postępach, aby razem świętować każde osiągnięcie. Ważne jest również ustalenie sobie czasu na refleksję, jogę 🙂 i medytację, w trakcie których możemy skupić się na tym, co już osiągnęliśmy i na tym, co jest dla nas naprawdę ważne. Co się wtedy może stać poczytaj w tym poście.

Warto pamiętać, że zatrzymanie się i docenienie swoich osiągnięć nie oznacza rezygnacji z dążenia do nowych celów. To raczej sposób na zwiększenie naszej pewności siebie, motywacji i satysfakcji z życia. Takie podejście może pomóc nam w osiąganiu jeszcze większych sukcesów w przyszłości, będąc jednocześnie źródłem inspiracji dla innych.

Mam nadzieję, że nie będziemy zaniedbywać czasu dla siebie i na refleksję.

Leszek

Zapisz się do naszego Newslettera

Dostawaj najnowsze wpisy i informacje na naszej stronie

Więcej artykułów

Joga a odżywianie
Bez kategorii

Joga a odżywianie

Joga a odżywianie- jak dieta wpływa na praktykę jogi i odwrotnie, oraz jakie potrawy wspierają zdrowy styl życia. Joga i odżywianie to dwa kluczowe elementy

Bez kategorii

Jak wygląda oczyszczanie wątroby z jogą 5 dni

Wiele osób nas pyta jak wygląda jak wygląda nasze oczyszczanie wątroby z jogą, jaka to jest metoda. Nasz warsztat jest metodą ajurwedyjsko-tajską połączoną ze specjalnie

Chciałbyś się więcej dowiedzieć o jodze

Napisz do nas